O programie

Program jest realizowany na terenie całej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców AKO. Badaniami profilaktycznymi w kierunku zakażenia wirusem HBV i HCV w ciągu  realizacji projektu objętych zostanie 2376 mieszkańców, edukacja zdrowotna obejmie 12 000 osób. Szczepienia przeciwko WZW B przewidziane są dla 6885 dla osób, które zostaną zakwalifikowane na podstawie karty kwalifikacyjnej do szczepień. Część szczepienna programu skierowana jest do osób aktywnych zawodowo w wieku od 36 do 64 lat.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) wywołane jest zakażeniem wirusem HBV.  Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z zakażoną krwią oraz płynami ustrojowymi. Innymi czynnikami ryzyka są transfuzje krwi, dializy, akupunktura, wykonywanie tatuażu, czy korzystanie z tych samych przyborów higienicznych. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie przenosi się poprzez trzymanie się za ręce, korzystanie z tych samych sztućców, całowanie, przytulanie, kaszel, kichanie lub karmienie piersią.

W Polsce według PZH zakażonych HBV (pacjenci z dodatnim antygenem HBs) jest 1–1,5% społeczeństwa, co daje 380-500 tysięcy zakażonych osób. Kontakt z wirusem B zapalenia wątroby miało 7,5–40% badanych. Każda osoba, która nie była szczepiona przeciw HBV powinna poddać się szczepieniu.

Skip to content